Czym charakteryzują się złączki zaprasowywane?

W każdym systemie instalacyjnym oprócz połączeń głównych, czyli rur istnieją też drobne elementy łączne. Nazywane są one złączkami i kształtkami. Wśród wielu rodzajów dostępnych na rynku produktów na popularności zyskują złączki zaprasowywane. Są one także częstym wyborem – ze względu na łatwość i szybkość montażu.

Złączki – rodzaje produktów dostępne na rynku

Poszukując odpowiednich kształtek można spotkać się z kilkoma rodzajami. Produkty te  dzielą się przede wszystkim ze względu na materiał wykonania:

 • mosiężne – składające się w całości z metalu lub zawierające dodatkowe elementy plastikowe,
 • tworzywowe – z polifenylosulfonu (PPSU), a także z polipropylenu (PP) z wkładką metalową lub z włókna szklanego,
 • ze stali nierdzewnej lub węglowej.

Kształtki charakteryzują się odmiennymi typami budowy. Mogą być one również łączone z elementami instalacji na różne sposoby:

 • za pomocą gwintów wewnętrznych lub zewnętrznych,
 • zaciskane z nasuwanym pierścieniem,
 • skręcane z przeciętym pierścieniem,
 • zaprasowywane na pierścieniach stalowych,
 • zgrzewane i wciskane.

Złączki zaprasowywane – charakterystyka

Złączka zaprasowywana to element – kolano, łącznik prosty lub trójnik zaciskany za pomocą przeznaczonych do tego celu urządzeń.

Zaletą takiego mocowania jest fakt, że jego montaż przebiega o około 30% szybciej, niż gdyby był on lutowany. Produkt tego typu jest odporny na bardzo wysokie temperatury. Jest on w stanie wytrzymać temperaturę do 650 stopni Celsjusza przez 30 minut bez utraty szczelności. 

W skład budowy złączki wchodzi pierścień uszczelniający typu o-ring, wykonany z EPDM, HNBR lub FKM w zależności od przeznaczenia. Dzięki obustronnemu dociskowi wokół o-ringu element odznacza się dużą szczelnością. Zapewnia to wysoką trwałość oraz lepsze prowadzenie rury. Dodatkowe korzyści płynące z zastosowania złączek zaprasowywanych to ich niewielki rozmiar i ciężar.

Gdzie można wykorzystać złączki zaprasowywane?

 • Kształtki do zimnej i ciepłej wody wykonane są z miedzi i brązu. O-ring wykonany jest z EPDM koloru czarnego i może pracować w zakresie temperatur od -20°C do 70°C. Przed zakupem należy upewnić się, że produkt posiada atest higieniczny, zezwalający na użytek z wodą pitną.
 • Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych i paliw płynnych charakteryzuje żółty o-ring wykonany z HNBR. Ich zakres temperatur to od -30°C do 150°C.
 • Do instalacji solarnych – o-ring wykonany z FKM nie ma określonej jednoznacznej kolorystyki. Zazwyczaj produkowany jest w kolorze czarnym, zielonym lub czerwonym. Zakres pracy to -20°C – 140°C, chwilowo do 230°C. Element dodatkowo jest oznaczany białą, zieloną lub czerwoną kropką.

Jak wygląda łączenie kształtek zaprasowywanych?

Montaż złączek tego typu wymaga użycia elektrycznej zaciskarki. Za jej pomocą łącznik zaprasowywuje się z rurą miedzianą. W rurach o średnicy do 64 mm do zaciskania stosuje się między innymi szczęki i pierścienie, czyli kołnierze zaciskowe. Przekroje o wielkości 64 – 108 mm oprócz zaciskarki wymagają dodatkowo użycia specjalnych łańcuchowych kołnierzy zaciskowych.

Jeśli złącze jest dwustronne, to konieczne jest stosowanie szczęki o profilu B, V lub M. W przypadku łączeń jednostronnych wykorzystuje się przede wszystkim ośmiokątne uchwyty o profilu SA lub sześciokątne typu M i V. Bardzo ważną kwestią podczas montażu jest przede wszystkim dokładne trzymanie się zaleceń producenta.

Łączenie rur za pomocą kształtek zaprasowywanych jest metodą wybieraną coraz częściej. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne chociażby ze względu na krótki czas montażu oraz między innymi z uwagi na niewielkie gabaryty złączek. Metoda ta jest również o wiele bardziej bezpieczna, ponieważ nie wymaga ona wykorzystywania wysokich temperatur w montażu. Jest to ważne szczególnie w przypadku instalacji gazowych.