Jak zabezpieczyć rynny przed zimą?

Jesień to czas przygotowań do zimy, a więc prac porządkowych posesji. Oprócz sprawdzenia wszystkich instalacji i przygotowania ogrodu, warto zadbać również o prawidłowe zabezpieczenie rynien. Należy upewnić się, że wszystkie rynny są drożne i szczelne, aby dobrze służyły również w okresie zimowym.

Jesienne prace porządkowe – jak przygotować rynny na zimę?

Mimo, że przygotowanie rynien przed zimą nie jest czynnością skomplikowaną, nie należy jej zaniedbywać. Aby system rynnowy był sprawny, należy go kontrolować minimum dwa razy do roku. Zapewnia to ochronę elewacji przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią. Skuteczne odprowadzanie wody poza obręb budynku to także ochrona fundamentów przed ich osłabieniem.

Od jakich działań warto rozpocząć przygotowanie systemy rynnowego przed zimą? Przede wszystkim rynny należy udrożnić. Konieczne jest oczyszczenie ich z nagromadzonych przez wiatr liści, piasku, ziemi i gałązek.  Warto wykonać to nawet wtedy, gdy w rynnach zamontowano siatki ochronne – które mogą przepuszczać część zanieczyszczeń. Jest to ważne, gdyż przelewająca się woda może naruszyć fasadę budynku. Jeżeli wilgoć przeniknie pod okap, drewniana konstrukcja dachu może zostać uszkodzona. Natomiast zimą zgromadzona w rynnie woda może zamarznąć i ją rozsadzić.

Akcesoria wykorzystywane przy pracach z rynnami

W przypadku samodzielnej konserwacji rynien należy zadbać o środki bezpieczeństwa, takie jak drabina, pasy ochronne i asekuracja.

Do oczyszczania orynnowania z zanieczyszczeń można wykorzystać:

  • Wodę pod ciśnieniem – w tym celu można użyć węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej.
  • Szczotkę o długiej rączce – w tym przypadku warto unikać szczotek z metalowym włosiem. Mogłyby one spowodować zarysowania będące przyczyną korozji w metalowych rynnach.

Po dokładnym usunięciu nieczystości rynnę należy wypłukać. Kolejnym krokiem powinna być kontrola szczelności. Aby ją wykonać, trzeba zatkać wszystkie odpływy i napełnić rynnę wodą do połowy. Następnie warto sprawdzić, czy nie ma przecieków w miejscach łączeń. Wszelkie nieszczelności i pęknięcia należy odpowiednio zabezpieczyć. Rynny PCV i plastikowe można w łatwy sposób naprawić za pomocą kleju i silikonu. Do tych wykonanych z metalu  konieczne będzie użycie lutownicy.

Konserwacja rynien – krok po kroku

W przypadku rynien metalowych  trzeba je zaopatrzyć w ochronę przed korozją. W tym celu  można je pomalować specjalną farbą antykorozyjną. Przed malowaniem blachę powinno się oczyścić z resztek starej powłoki, odtłuścić i zmatowić. Taką konserwację najlepiej wykonać w ciepły, pogodny dzień.

W celu zapobiegania gromadzeniu się śniegu w zimie, warto zainstalować płotki śniegowe na dachu.  Montuje się je około pół metra od krawędzi. Zatrzymują one śnieg, aby już roztopiony mógł trafić do rynny. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest także instalowanie systemów odladzania rynien i rur spustowych. W rurach montuje się kable grzejne, które nie dopuszczają do zamarzania wody na całej długości orynnowania. Dzięki temu na elewacji budynku nie powstają sople ani zacieki.

Oprócz konserwacji rynien można również przeprowadzić kontrolę rur spustowych. Powinno się sprawdzić, czy są one dobrze przymocowane do elewacji.

Porządnie zabezpieczone jesienią rynny to gwarancja, że przetrwają one całą zimę. Warto poświęcić trochę czasu na tę całkiem prostą czynność, która przyniesie wiele korzyści. Dzięki temu nie będziesz martwić się o elewację budynku, a rynny posłużą ci przez długie lata.