Rekuperacja – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Istnieje kilka sposobów na wentylację pomieszczeń. W tradycyjnym budownictwie powszechnie stosowany jest system grawitacyjnej wymiany powietrza. Jednak zmieniające się warunki atmosferyczne sprawiają, że takie rozwiązanie często zawodzi. Konieczne może okazać się wtedy podłączenie dodatkowych urządzeń wspomagających oczyszczanie powietrza. Ze względu na swoją skuteczność, coraz częściej wybierana jest rekuperacja.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to rodzaj mechanicznej wentylacji powietrza z odzyskiem ciepła. Jest to najbardziej energooszczędny system. Właśnie ze względu na tę długotrwałą korzyść jest on coraz bardziej popularny. Przy dobrym rozplanowaniu rekuperacja jest w stanie odzyskać nawet 50-60% ciepła. Oznacza to, że w porównaniu z wentylacją grawitacyjną można zaoszczędzić około 30% na kosztach ogrzewania.

Oprócz odzysku ciepła, rekuperator jest w stanie również chłodzić powietrze. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu będzie zawsze komfortowa, niezależnie od pory roku. Urządzenie filtruje również powietrze z zewnątrz, dlatego zanieczyszczenia takie, jak kurz, pyłki i szkodliwe substancje chemiczne nie dostają się do środka.

Jak działa rekuperacja?

Najważniejszym elementem wentylacji z odzyskiem ciepła jest rekuperator, który jest centralną częścią całego systemu. Jest to urządzenie, w skład którego wchodzą dwa wentylatory: nawiewny i wywiewny. Pomiędzy nimi znajduje się wymiennik ciepła, który wydobywa ciepło z wywiewanego powietrza bez konieczności mieszania się obu strumieni. Oprócz wymienionych elementów maszyna zawiera także filtry, które oczyszczają powietrze. Istnieje kilka rodzajów rekuperatorów:

  • Z czynnikiem pośrednim – są to urządzenia przydatne w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest zarówno podgrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń.
  • Z ruchomym wypełnieniem – pozwalają one na regulację wilgotności. Są mniej popularne ze względu na swoją wysoką cenę.
  • Płytowe – są to najczęściej wybierane urządzenia z powodu swojej nieskomplikowanej budowy oraz stosunkowo niskiej ceny. Świetnie nadają się do domów jednorodzinnych.

Działanie wentylacji rekuperacyjnej nie jest procesem skomplikowanym. Powietrze jest zasysane z zewnątrz do urządzenia, gdzie jest oczyszczane i ogrzewane. Stamtąd przepływa ono ciągiem kanałów do poszczególnych pomieszczeń w budynku. Zanieczyszczone powietrze, następnie jest wciągane przez kratki wentylacyjne z powrotem do rekuperatora, który odzyskuje z niego ciepło i usuwa go  z budynku przez tak zwaną wyrzutnię. Należy pamiętać, że aby ten rodzaj wentylacji działał sprawnie, budynek musi być szczelny.

Ile kosztuje podłączenie rekuperatora?

Często uważa się, że instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła jest kosztowną i zbędną inwestycją. Cena najtańszych rekuperatorów dobrej jakości wynosi około 3 tys. złotych, jednak koszt budowy lub wymiany całego systemu zależy od kilku czynników. Są to między innymi:

  • powierzchnia budynku,
  • typ oraz ilość wentylowanych pomieszczeń,
  • rodzaj urządzenia,
  • typ istniejącego już systemu wentylacyjnego,
  • wybór dodatkowych funkcji, np. chłodzenia, jonizacji powietrza, układu sterowania.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty, całkowity koszt podłączenia rekuperatora może wahać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Koszty eksploatacji takiego systemu wymiany powietrza wiążą się natomiast przede wszystkim ze zużyciem prądu, wymianą filtrów oraz kosztami serwisowymi.

Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła może wydawać się drogi i z tego powodu niepotrzebny. Mimo to dobrze się zastanowić, czy nie warto zainwestować w taki system wymiany powietrza. W porównaniu z innymi, dostępnymi na rynku rodzajami instalacji, ta jest najskuteczniejsza. Jej wybór wiąże się nie tylko z oszczędnościami, ale i z korzyściami zdrowotnymi.